Сурма: україноцентрична газета

Технології — тренди і наслідки (частина 1)

Технології вже давно стали геополітичним фактором, а сьогодні вони окреслюють форми нового світового порядку. Спробуємо ескізно накидати деякі з них за нещодавніми повідомленнями ЗМІ.

Штучний Інтелект і 6G

Нейромережі прогресують і багатьох це лякає. Так Штучний Інтелект (ШІ), який аналізує рентгенівські знімки людей, може точно передбачати расу людини. Подібне вважалося неможливим, і дослідники гадають: як нейромережі це вдається. Американські вчені за допомогою нейромережі проаналізували скани МРТ мозку 174 пацієнтів у стані спокою та під час виконання завдань, не пов’язаних із політикою. На підставі цих знімків нейромережа змогла визначити політичні погляди піддослідних. Схожі здобутки ШІ в якихось інших сферах можуть бути непередбачуваними та небезпечними. Наприклад, в одному з експериментів учені зауважили, що нейромережа створила власну «мову», яку їм не вдається розшифрувати.
Навіщо?

Найшвидший суперкомп’ютер світу Frontier продемонстрував показник у 1 ексафлоп швидкості — це понад квінтильйон (одиниця з 18 нулями) операцій на секунду. У 2023 році очікується поява першої комерційної моделі квантового комп’ютера, адже в гонитві за кубітами беруть участь одразу кілька країн. Уявляєте, які це відкриває можливості для розвитку ШІ?

Водночас один із дослідників цієї галузі стверджує, що практично всюди, де люди переклали на ШІ відповідальність за ухвалення рішень (тобто автоматизували процес), трапляються помилки, які важко виправити. Він наводить наступні приклади:

  • відомо понад 20 000 випадків хибних звинувачень людей алгоритмом, який відстежує шахрайство щодо допомоги по безробіттю;
  • робота алгоритму RealPage, який відповідає за перевірку надійності потенційних орендарів, призвела до таких випадків: крадіжок зі зломом та домашнього насильства в Міннесоті, продажу метамфетаміну й ухилення від застави в Кентуккі, керування без страховки в Арканзасі та багатьох інших злочинів;
  • людей заарештовують через помилки у розпізнаванні облич;
  • пацієнти втрачають доступ до медичної допомоги;
  • алгоритми розподілу лікарняних ліжок ставлять у черзі здорових пацієнтів перед хворими;
  • ШІ неправильно розподіляє рецепти, а також хибно інтерпретує медичні знімки та ставить діагнози...

І проблема не стільки в тому, що системи ШІ помиляються, скільки в тому, що згідно з більшістю протоколів їхнього впровадження такі помилки залишаються практично непідконтрольними й невиправними.

Тим часом у Китаї запровадили систему «Розумний суд» — тепер вирішуватиме ШІ. Офіційно — щоб уникнути людських помилок. Суддя є лише спостерігачем у процесі. Ба більше, якщо він не згоден із вироком ШІ, то зобов’язаний свою позицію письмово пояснити. А якщо помилка ШІ не очевидна або суддя не захоче сперечатися з думкою машини? Яка ціна помилок у цій сфері?

Також дослідники зазначають, що низка експертів-важковаговиків у сфері ШІ б’ють на сполох через те, що за останній рік у розвитку ШІ стався якийсь тривожний перелом: він почав прогресувати непередбачуваними темпами, а фахівці перестали розуміти, куди це може привести навіть у найближчому майбутньому.

Водночас деякі фахівці вважають, що вони перебувають на фінішній прямій створення ШІ, який максимально імітує людину. Навіть важко собі уявити, що трапиться, коли ШІ почне робити усвідомлені помилки, іншими словами — діяти за логікою незрозумілою людині.

Наведу дещо гіперболізоване припущення: вивчаючи філософську думку ШІ може визнати найбільш правильним буддистський постулат, що життя — то є страждання, а відтак, винятково з гуманних мотивів, вирішить людство його позбавити. Чи матиме ШІ таку можливість? Безперечно, адже він, наприклад, може захопити контроль над Інтернетом речей, або військовою технологією масового вбивства. Тим паче, що появу 6G передбачають до кінця цього десятиліття, а Південна Корея запустить прототип 6G у 2026 році.

Головною фішкою нового стандарту зв’язку називають майже нульову затримку передачі даних. На думку деяких експертів, у новому десятилітті смартфони очікуватиме доля пейджерів, тому що всі перейдуть на розумні окуляри, проектори й інші натільні гаджети. А може й не тільки натільні. Проте, суть не в ґаджетах, а в надзвичайних можливостях ШІ, які він отримує при таких стандартах передачі інформації.

Люди, роботи, гібриди

Вражаючі науково-технологічні досягнення пов’язані зі створенням гібрида людини й машини не лише через «покращення» людського тіла, а й у сфері розумової діяльності. Нещодавно паралізований нижче пояса фанат перегонів завдяки спеціальному чіпу, встановленому в мозок, зміг керувати гоночною машиною NASCAR — електроди зчитували команди його мозку та передавали їх на педалі.

У Німеччині створили робота, який за 1 годину самостійно навчився впевнено ходити. Для цього використали дані з датчиків на ногах, що сигналізували, коли робот падає та втрачає контакт із поверхнею. Ці дані опрацьовував ШІ, який покращував навички машини у процесі її навчання. Тепер уявіть собі, що це навички користування високоефективною зброєю.

В Іллінойсі створили найменшого у світі робота. По всіх осях розмір цього «краба» — 0,5 мм. У ньому немає ні електрики, ні гідравліки — все керування відбувається завдяки лазерові, яким робота нагрівають. А потім, через матеріал із функцією пам’яті форми він починає рухатися. Потенціал таких роботів величезний — експерти вважають, що лише в медицині ними можна творити чудеса. Також у Пенсильванії показали прототип нанороботів, які можуть чистити, відбілювати і навіть місцями відновлювати емаль зубів.

Прекрасно, проте для таких пристроїв пробратись у людське тіло, без згоди його власника, — це не проблема.

В одному журналі опубліковано дослідження, де йдеться про те, що завдяки роботизації виробництва, кількість травм у робочих зменшилась у рази. Однак разом із цим працівники почали вживати більше алкоголю та наркотиків, а також відчувати проблеми з психікою. Тобто співіснування людей і роботів не видається безпроблемним.

У Національній бібліотеці Сінгапуру працевлаштували двох роботів, здатних за добу сканувати до 100 000 книг. У виробничому секторі цієї країни сьогодні задіяно 605 роботів на кожні 10 000 робітників-людей. За масштабом впровадження подібних систем острівна держава посідає друге місце у світі після Південної Кореї, де на 10 000 робітників припадає 932 роботи. У США замовлення на роботів у першому кварталі 2022 року досягли національного рекорду — 40% у порівнянні з минулим роком. Підприємства стали набагато частіше закуповувати машини, щоб заповнити нестачу робочої сили та знизити витрати.

Відтак, проблема «зайвих» (не працевлаштованих) людей ставатиме дедалі гострішою. Так званий базовий дохід її не вирішить, адже «непотрібність» ставатиме важким психологічним випробуванням.

Інша проблема — це поява «вдосконалених» технологіями людей, чиї фізичні й інтелектуальні можливості будуть у рази потужнішими від середньостатистичних мешканців планети. Як вони використовуватимуть свою перевагу?

Ще один аспект трансгуманізму — це можливість втручатись у роботу генів. Окрім спрямованого редагування геному за допомогою «молекулярних ножиць», якими можна «розрізати» ДНК, а «непотрібну» ділянку або видалити, або замінити на нову — «відредаговану», з’явилася можливість регулювати роботу генів шляхом тимчасового їхнього «увімкнення»/«вимикання» з використанням хімічних «міток». Моделювання людей «по образу та подобію»? Чиєму?

Також учені навчилися використовувати клітини шкіри або інших тканин для перепрограмування їх у стовбурові клітини, які можуть стати статевими клітинами і, відповідно, сформуватися в ембріон. Тому деякі публічні люди, такі як співачка Мадонна, панічно бояться залишати сліди свого ДНК, щоби не продукувати своє потомство навіть про це не здогадуючись.

(Далі буде...)



Прокоментувати в Телеграм-каналі "Сурма. Україноцентризм."