Сурма: україноцентрична газета

Юрій Касьянов про мародерство під час війни: Ми могли б мати в 4 рази більше зброї

Нинішня розмова з Юрієм Касьяновим, офіцером Держприкордонслужби, українським авіаконструктором про плівки Міндіча, про ракети «Фламінго», про «Фаєрпоінт». А розпочнемо ми з фактажу, зокрем а показів Юрія Касьянова, які він давав ще 2 жовтня 2025 року для НАБУ, і повторив на тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради минулого тижня. Я вважаю, що там були сказані надзвичайно важливі фактичні дані, які за умови існування в Україні верховенства права мали би перевернути дуже багато внутрішньополітичних процесів. 

– Пане Юрію, коли ви в НАБУ давали покази – це мало певні важкі наслідки, скажіть, будь ласка, в чому саме суть ваших показів і як ви їх технічно обґрунтовували? 

– Ну, по-перше, я повинен сказати, що я не можу повністю розповісти, що казав у НАБУ, тому що є таємниця слідства, але так, дійсно, я давав покази в НАБУ, я прийшов туди 2 жовтня на 11 годину, а ввечері вже була підписана директива про ліквідацію нашого підрозділу. Це вже історичний факт.

Найбільше я говорив про ціноутворення компанії Fire Point: скільки коштує її безпілотник, про який я розповідав детективам. Я можу дати професійну оцінку, адже займаюся дронами. З 2014 року в мене профільна освіта – авіаційна, інженерна, військова, яку я здобув ще за часів Радянського Союзу. Потім я займався авіацією, електронікою, ракетами ще довгий час. З 2014-го займався дронами. Тому я можу зробити оцінку будь-якого безпілотника: скільки коштують ті чи інші компоненти, скільки коштує виробництво цього безпілотника.

Я давно спостерігав за компанією Fire Point – як тільки вона вийшла на ринок України наприкінці 23-го року. Я теж тоді займався безпілотниками Deep Strike, тобто був у тій самій ніші, і ми запускали безпілотники по російських тилах, вражали автобази, аеродроми, склади, військові заводи. І мені було дуже дивно, що такий сирий продукт, яким він був наприкінці 23-го року, на початок 24-го року отримав всі гроші світу від нашої держави, від наших спонсорів, від наших партнерів.

Нагадаю, що 2024-му Fire Point, яку ніхто не знав раніше на ринку, раптом отримала одразу 320 мільйонів доларів на виробництво своїх тоді ще не бездоганних безпілотників. 

– Одразу була запущена монополія по світу?

– Ні, тоді це була третина. На ці гроші компанія змогла розгорнути велике виробництво і найняти фахівців на ринку, які зробили з їхнього першого дрона FP-1, і зробили дійсно нормальний апарат. Не скажу, що найкращий, бо я вважаю «Лютий» значно кращим апаратом. Але змогли зробити достойний апарат наприкінці вже 2024 року. Але в 2025 році компанія вже отримала від держави по так званій данській схемі ще десь півтора мільярда євро. Ще були заяви від компанії, що вони отримали від німців п'ять мільярдів євро. І компанія дійсно зайняла десь ¾ ринку діпстрайк-дронів. Це повна монополія.

– Як визначити ефективність, технічні характеристики, чим відрізняється FP-1, FP-2 і «Лютий»?

– FP-1 – це звичайний, непоганий дрон-діпстрайк, який може долати відстань більше тисячі кілометрів. Але треба розуміти, що відстань залежить від ваги корисного навантаження. Якщо більша маса вибухівки, то менше палива. І навпаки, якщо він летить на півтори тисячі кілометрів, то він несе з собою, скажімо, 20 кілограмів вибухівки. А якщо на меншу відстань, то він може нести і 100 кілограмів вибухівки.

От FP-2 – це модель на малу відстань, менше палива, більше вибухівки, і є радіозв'язок, є передача відео. Тому це керований дрон на вже не Deep Strike, а Middle Strike. Теж непоганий дрон.

Я не кажу, що він поганий. І ефективність непогана. Як на мене, «Лютий» кращий, бо в нього краща авіоніка.

Порівнювати треба з урахуванням тих завдань, які ставляться. За рік запустили щонайменше, скажімо, 3 тисячі дронів FP-1 в бік москви, а з них долетів тільки один 4 травня цього року. Тож, 3 тисячі дронів, вартістю десь 400 мільйонів доларів, а долетів один. Навіщо це було робити? А в той же час, скажімо, у нас маленькі дрони, що ми розробляли і запускали. Але вони постійно могли атакувати москву, тому що маленьким БпЛА простіше пройти ППО москви. Вони непомітні, їх не бачать радари, їх важко збивати ракетами. Тож ми, витративши за рік, скажімо, десь 400 тисяч доларів і запустивши десь 85 БпЛА (бо нам заважали працювати і постійно не давали працювати по москві, бо повинен прилітати був «Фаєропоінт»), ми змогли – десь 30% наших БпЛА долетіло до москви і до центру москви. От ефективність. 

З іншого боку, я вважаю, що якби йшлося про те, що треба якийсь склад розбомбити, укріплення, нафтобазу, таке інше, то в такому разі Fire Point був би краще. Тож немає такого порівняння один до одного.

– Як «Фаєропоінт» верифікує ураження, нанесені внаслідок використання їхніх дронів? 

– Напевно, так само, як і всі. Ми ставили, наприклад, супутникові трекери, трекери мобільного зв'язку, тому що на такій відстані радіозв'язок 300, 500, 600, 700 км не працює. А більше всього повідомлення від соціальних мереж ворога, його ЗМІ. Скажімо, якщо ви долетіли до москви, такий факт вже неможливо приховати.

Ви вже долетіли, є якісь ураження, є паніка, закриття репортів, є їхні ракети, ППО обстрілюють будівлі. Ну, знаєте, це завжди буває. Неможливо приховати.

Є залишки безпілотні, які фотографуються, вони теж потрапляють в соціальні мережі. Ми завжди робили розгорнутий звіт, збирали всі дані і показували, що, звісно, наприклад, ми 14 березня запустили 12 безпілотників 25-го року по москві. З них сім долетіло. Сім. Є факт, фотографії, є відео, як вони влучали. Як це робить «Фаєрпоінт», на жаль, не можу вам сказати, бо мене до Fire Point ніхто не підпускає. 

– Хочу повернутися до питання монополії. Фактично, 2 жовтня торік ви надали покази. Пройшло пів року. Минулого тижня ви додатково надали покази на тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради, але монополія не те що не зменшилась, а фактично тільки збільшилась. І от завдяки кому чи чому така монополія взагалі виникла і зберігається до цього часу?

– Як ми всі розуміємо, що така монополія неможлива, якби перші особи держави її не підтримували. Всі вже ознайомлені з плівками Міндіча, зокрема коли він ставив завдання пану Умєрову, тодішньому міністру оборони, що потрібні гроші на «Фаєрпоінт», щоб він зайнявся цим питанням.

Міндіч – людина з вулиці, без повноважень, громадянин Ізраїлю, і всі його повноваження – це те, що він друг президента, партнер президента по «95 кварталу». Про це я теж писав і казав на допитах НАБУ, бо я ще був 13 жовтня на допитах НАБУ, 14 жовтня, вже після ліквідації нашого підрозділу. Відомо, це зі ЗМІ інформація, що так звані данські моделі особисто просили надати кошти «Фаєрпоінту» пан Єрмак, пан Зеленський, пан Умєров. Вони їздили в Данію, Норвегію, Німеччину і особисто просили. Данія дає, умовно, 500 мільйонів доларів, це було станом на 2024-й, і каже, щоб самі розподіляли ці гроші під якісь проекти, але щоб вони знали, під які саме. Це ж розумно, щоб ці гроші не пішли незрозуміло куди. 

По пам’яті назву приклади: 20 мільйонів доларів, умовно, на гаубиці «Dana», 10 мільйонів на якісь засоби РЕБ, які купують в української компанії. Це все для українських компаній, для підтримки внутрішнього виробництва. Потім ще комусь, на якесь виробництво. І от з цих 500 мільйонів дайте, будь ласка, 320 мільйонів на Fire Point. Приїжджають уже названі мною пани і розповідають, яка це чудова компанія, з БпЛА і перспективами.

Водночас у нас є «Лютий», який вже довів свою ефективність, та багато інших, які не можу називати, бо вони не «світяться» в інформполі.

– В Україні багато своїх авіаконструкторів, колективів, які займаються виробництвом дронів. Формування монополії, яке зараз вже дійшло до 3/4 бюджетного фінансування саме на Fire Point, залишило чимало українських колективів і конструкторів без засобів і грошей для виробництва. Що ви можете сказати про такі українські колективи і конструкторів? Як ви оцінюєте приблизно їхню кількість? 

– Насамперед, ліквідували не тільки наш підрозділ. Наш був унікальний в тому, що ми самі розробляли безпілотники. 

Ми не єдиний колектив воїнів-конструкторів, який постраждав від дій монополістів. І я знаю досить багато таких історій.

В Україні, напевно, як і в Польщі, Німеччині, та будь-де, не так багато вільних фахівців на ринку, які знаються на БпЛА. Вони таким спеціалістам вставляють палки в колеса, знімають броню з підприємств або переманюють на інші зарплати. Є багато фактів. Потім кажуть, що у Fire Point найкращий дрон. Хлопці, а з чим порівняно, якщо у вас ¾ ринку?

19 листопада минулого року була феєрична пресконференція Fire Point, яку вела Маша Берлінська, і там були представники Генерального штабу, які казали про ефективність дронів Fire Point, які мають 3 з 4 уражень з усіх пусків. Звісно, 3/4 на ринку належить Fire Point – тобто їхніх літаків в 4 чи 3 рази більше, ніж інших. 

Нещодавно була історія, що «Фламінго» долетіла до Чебоксар. Але чомусь не кажуть, що разом з «Фламінго», а, може, і замість «Фламінго», прилетіли «Люті». У таких запусках дрони працюють на підстраховку. І потім, коли там великий вибух, то кажуть: «О, це ракета долетіла». А про дрони «Лютий» нічого не кажуть.

Треба розуміти, що для різних випадків потрібен різний дрон. Якщо ви знаєте про операцію «Павутина», там дрони СБУ з бойовою частиною 0,5 кг палили російські бомбардувальники. Ну, бо воно ж працює. Тож для різних цілій потрібні різні дрони.

Ще раз. Я не кажу, що FP-1 поганий, просто він середнячок, який зараз, на жаль, став основою наших безпілотних сил дальнього радіусу дій, «вбивши» конкурентів.

– Свого часу Володимир Зеленський обіцяв на 2025-й 3000 ракет «Фламінго». Потім головний нібито власник компанії «Фаєрпоінт» й інженер пан Штілерман сказав, що зараз виробляється три на добу, але при переході на свій двигун нібито потужність зросте до семи на добу. Як щодо ефективності самих «Фламінго»?

– Ну, треба зауважити, я не пам’ятаю, що він казав саме про 3 тисячі «Фламінго», він казав про 3 тисячі ракет. Але, так, дійсно, ми не побачили оцих трьох тисяч ракет, будь-яких, до кінця 2025 року, не було такого.

Що стосується «Фламінго», до речі, я теж давав покази НАБУ. Нагадаю, що в серпні минулого року була перша демонстрація «Фламінго». Президент заявив, що це найкраща українська зброя, яка є, і тоді були заяви про те, що зараз виробляється одна на добу, буде вироблятися три на добу, а в жовтні – сім на добу, 210 на місяць. Ми не побачили цього. Якби вони виробляли хоча б по одній ракеті, то вже було би більше запусків. Це взагалі дуже сумнівна історія, чому я й одразу казав, що це афера, я б так назвав.

Вони самі розповідали, що за дев'ять місяців з того часу, як вони десь там в ресторані на серветці намалювали ракету, що вони її зробили. Ну, знаєте, «Калібр» розроблявся 12 років, американський Tomahawk 8 років, Storm Shadow 6 років. Це величезні концерни з досвідом, де працюють по 40-60 тисяч фахівців, величезна промислова база і не під час війни. 

Нагадаю, я авіаційний інженер – мене відразу цікавило питання двигунів. 9 жовтня я розмовляв з паном Штілерманом, запитав «Де ви берете двигуни, в якої кількості?» Відповідь: «Все у нас є, ми вже скупили ці двигуни по всьому світу. Зараз ми розробляємо свій двигун, дуже простий». Людина, яка технічно нікчемна, завжди каже, що все дуже просто. Береш цей прилад, докупив і збираєш, і все полетіло. І він каже:

– Та ми робимо, ми розробили свій двигун, дуже простий, дуже просто працювати, він буде дуже дешевий.

– Де ви будете його виробляти? «Мотор січ» не працює, фахівців майже немає зараз.

– Та ми побудуємо завод. 

Здається, 6 чи 7 країн у світі, крім України, виробляють зараз турбореактивні двигуни. Китай, Сполучені Штати... І тут, знаєте, приходить пан Штілерман і починає: з нуля за 9 місяців зробив ракету, двигуни.

Це афера, розумієте? Для чого вона робиться? Для того, щоб взяти гроші під всю програму, поїхати знову в Данію, попросити. Україні не відмовляють. Я розмовляв з данськими депутатами парламенту, журналістами. Багато разів данці приїжджали в Україну, публікували статті з моїми коментарями. Вони кажуть: «Ми тут всі молимося за Україну. Якщо Україні потрібні гроші, приїхав президент країни, яка воює за нас, за Данію, за Європу, і як не дати гроші?»

Ось так воно працює, розумієте? Ну це чисто Остап Бендер. Ви подивіться, які в нього ще обіцянки: антибалістичний щит, своя супутникова група супутників «Старлінк» – він хоче конкурувати з Маском.

– Ця пропаганда розрахована на «ядерний електорат», який, напевно, до цього часу Зеленського підтримує. От навіть те, що ви казали про Штілермана і про виробництво ракети за 9 місяців. 

– Ви розумієте, вони дійсно зробили «ракету» за 9 місяців, але вони зробили макет –корпус з двигуном, з паливом, з якоюсь дуже простою системою керування. Такою самою, як і на дроні FP-1, фактично.

Це великий дрон FP-1 з реактивним двигуном. І з більшою бомбою, там тонна вибухівки, але це не сучасна крилата ракета. Вона може полетіти, ми знаємо, що вона долітала в якісь місця. Але там, де потужна ППО, РЕБ, який буде заглушати супутникову навігацію, вона не зможе працювати. Бо сучасна крилата ракета – це багато авіоніки, приладів, айтішних, електронних та інших, які дозволяють їй літати повністю автономно по місцевості, по мапах місцевості, по радіоактивних мапах місцевості, по висотоміру, огинати рельєф місцевості, обходити райони ППО, якось атакувати з різними тактичними районами, а не просто падати там, де долетіла і впала, робити гірки, петлі та інше для того, щоб збільшити вірогідність ураження цілі. Ну, по-перше, щоб літати, а потім ще збільшити ймовірність.

Нічого цього в ракеті Штілермана немає. Ми бачили всі, як ракети «Storm Shadow» атакували брянський завод «Кремній Ел». Це провідне підприємство, яке випускає на болотах мікроелектроніку для їхніх крилатих ракет, для їхніх «Іскандерів» і таке інше. Так, це підприємство має дуже велике значення. До речі, ми його зупиняли своїм маленьким дроном в 24-му році, здається, 19 жовтня, якщо я не помиляюся, кілька разів зупиняли, бо є критичні місця, і навіть дрон з тими п'яти кілограмами вибухівки може тут наробити багато шкоди. Біля того заводу була дуже хороша ППО. Наші дрони долітали, інші не долітали. Хоча це не москва, вони його дуже добре охороняють. А коли Штілермана запитали в якомусь інтерв’ю «Чому ваші ракети не полетіли на Брянськ?», він відповів: «Так це ж близько, навіщо туди летіти?». Але ж річ у тому, що там дуже потужна ППО.

– Наостанок, повторіть калькуляцію, яку ви озвучували на засіданні ТСК Верховної Ради щодо завищення цін на FP-1.

– Ну, дивіться, у нас є розповсюджена думка, що дрон, який несе 100 кг вибухівки, буде щонайменше вдвічі дорожчий, ніж дрон, який несе 50 кг вибухівки. Або буде в 10 разів дорожчий, ніж дрон, який несе 10 кг вибухівки. Ну, це неправда, це неправильно розраховувати. Чому? Тому що вага вибухівки залежить від розмірів дрона. Тобто, більші крила потрібні, щоб він міг нести цю вибухівку. Відповідно більш потужний двигун. А ось електроніка буде та сама. Я знаю, яка була електроніка на FP-1 спочатку, і яка вона зараз. Я скажу, що у 2024-му електроніка була дуже простою. Вона зараз теж не дуже покращується.

На нашому дроні «Спис», який під моїм керівництвом розроблявся ще у 22-му, теж був приблизно такий самий набор електроніки. По вартості – це саме. Розумієте? Різниця була в тому, що дрон Fire Point був трохи більший. І він дійсно міг нести 45-50 кілограмів вибухівки. І там був більш потужний і більш дорогий німецький двигун 3W. Зараз вони вже двигуни роблять самі і вони не дешевші. Також той двигун коштував десь 5 тисяч доларів – запам’ятайте цю цифру. Якщо брати корпус, то ціна його не дуже велика – ну тисяча доларів чи півтори тисячі. І що в нас, що в них, вона десь однакова. Тому що в них використовувалися більш дорогі матеріали, а в нас більш дорогі роботи. Оскільки їхній дрон робився масово, то його ціна була більша в масовому виробництві. Припустимо, корпуси планерів нашого дрона і дрона Fire Point коштували однаково. 

Отже, на той момент наш дрон коштував п'ять тисяч доларів: з електронікою, з планером, з двигуном, а з прибутком не вищим 25 відсотків, з усіма податками. Беремо наш дрон за 5 тис. дол., додаємо до нього німецький двигун – буде десять тисяч доларів. І це все, що є у Fire Point. Державі цей дрон продавався вже за 50 тисяч доларів.

Можливо, я там щось не врахував: може щось за 200 доларів додали чи якась там упаковка, якісь ящики. Я не знаю. Можливо, це теж у вартість включили. Але додамо ще п'ять тисяч доларів. Напровсяк. На каву, чай, директорів, на баню, на дівчат. П'ятнадцять. Більше він не міг коштувати, аж ніяк. Навіть, якщо його золотою фарбою вифарбували, не міг. Але він коштував чомусь державі 55 тисяч доларів.

Корупційна накрутка. Ось, сорок тисяч доларів за кожен можливий дрон. І якщо вони випускають на добу сто дронів – то за цю добу отримують чотири мільйони доларів корупційного доходу. А зараз вже кажуть, що двісті штук на добу – це вже 8 мільйонів. 

У мене питання до пана Кривоноса, очільника НАБУ. 

Я давав свідчення 2 жовтня. Відтоді НАБУ нічого не зробило, щоб припинити оце мародерство. А вони вкрали за цей час десь мільярд доларів. А нас ліквідували за те, що ми були конкурентами і літали на москву. От така історія. 

– У контексті НАБУ і пана Кривоноса є дуже симптоматичним те, що чергові порції плівок Міндіча були опубліковані не НАБУ і не САП, а журналістами та з допомогою депутатів, які відпрацювали як медіа-джерела – Железняк і Гончаренко. І я думаю, що це також говорить про те, що до Кривоноса вже є запитання, які раніше чи пізніше в межах Кримінального кодексу також потрібно буде ставити.

– Я думаю, що так. З точки зору закону, з точки зору права і юриспруденції, з точки зору патріотизму, вони не повинні були заплющувати очі на корупцію, якої в Україні ще ніколи не було. Корупцію під час війни, мародерську. Адже вони не просто вкрали гроші. Натомість могло би бути в 3-4 рази більше безпілотників, джипів, пікапів – будь-чого, – спорядження для війська. Може, навіть зарплату підняли б вже нарешті для наших військовослужбовців. А вони просто вкрали, а НАБУ нічого не зробило. Ось і все. 

– Кожен вкрадений мільйон – це, зокрема, і певна кількість загиблих українських воїнів, які могли б бути живими. Це криваві гроші, і тому це тим паче мав би бути обов'язок, власне, всіх правоохоронних органів, не тільки НАБУ. 

До читачів хочу додатково звернутися, щоб вони підписалися на вашу сторінку, щоб вони вас підтримували інформаційно, поширювали, вподобували, коментували. Тому що публічність для пана Юрія, українського авіаконструктора, офіцера Збройних Сил України, зараз є певним можливим в даному випадку захистом, адже не просто так сталося, що підрозділ Юрія Касьянова було розформовано після його показів НАБУ, і тому ваша публічна підтримка пана Юрія є дуже-дуже важливою.


Прокоментувати в Телеграм-каналі "Сурма. Україноцентризм."