Сурма: україноцентрична газета

Психологічна грамотність: вдячність і щастя

Українці нині, виборюючи свою цілісність, незалежність та майбутнє, паралельно творять і планують розбудову добробуту держави — такої України, де панує здорове усвідомлене ставлення до всіх суспільних складових життя.

Та варто пам’ятати про те, що процвітаюча держава твориться із синергії взаємозв’язків щасливих людей, які живуть на її території. 

Війна, яку розгорнула проти України росія, навчає українців витворювати новий простір. І яким цей простір буде, чим ми його наповнимо залежить від кожного з нас.

Недарма просвічені люди кажуть, що ця війна триває на озорих та неозорих людському оку вимірах — матеріальному та надматеріальному. Іншими словами, протиборство України і росії — за цінності та справедливість, за очищення від омертвілих духовно і ментально обивателів (які ще раз жорстоко проявили свою прогнилу сутність цивілізованому світу). Сьогоднішня війна є глибоко трансформаційною. Кожен українець приймає свої виклики, справляється з ними, розширює межі своєї свідомості — а відповідно і можливостей.

Як багато нам вже вдалося пережити у надскладний час війни. Втрати близьких людей, домашніх улюбленців, домівок, роботи, проживання нелюдських жахіть. Ми наново оцінили істинні цінності, які ховалися за буденністю. Ми змінюємося. Ми є каталізаторами особистісних змін та морально-духовного зростання нашого оточення. Усвідомлюємо це чи ні.

У вас постає питання — як нам це вдається?

Більше аніж 5 місяців війни нам ВДАЄТЬСЯ жити. Комусь — з непоправними втратами, іншим — з кардинально іншим устроєм життя, ніж був до війни, ще хтось став на шлях болючого і водночас захопливого знайомства із справжнім собою. Хвилею труднощів накрило абсолютну більшість українців. Та щось у кожному з нас є таке спільне й індивідуально-особливе, що дає сили жити у різних обставинах та умовах. Цей внутрішній ресурс — психологічний добробут, який можливо і варто розвивати.

Добробут — це про щастя — добре «бути». Особистісний добробут складається з кількох складових, серед яких і психологічний добробут. 

Алла Клименко, українська психологиня та коуч, яка понад 10 років професійно вивчає щастя, пояснює щастя як поєднаня задоволення та сенсу. Задоволення від життя (те, як ми оцінюємо і відчуваємо все, що з нами відбувається) та усвідомлення його сенсу (наші цілі, цінності, служіння іншим). А загалом щастя — це світогляд, те, як ми сприймаємо реальність та себе в ній і все це проектуємо в життя.

Чи є взагалі можливість бути щасливими вже зараз? Коли рідна людина відійшла у засвіти, на нульовій позиції, за кордоном у повсякчасному стресі через переживання за рідних, без стабільного даху над головою, у лікарні? Ви подумаєте, що це абсурдно бути щасливими у таких обставинах. А от і ні. Якщо зупинитися на мить і подумати — то питання особистого щастя не залежить повністю від обставин, в яких ми опинилися. Щастя існує поряд із болем і стражданнями. Щастя завжди присутнє в людини. Воно вирівнює і балансує життя, коли здається, що внутрішню порожнечу заполонив хаос неприємних емоцій, стан неясності та невизначеності. І тільки щастя ніколи не покидає людину. З кожним подихом у нас є можливість вибрати щастя. Навіть разом із болем.

Щоб прийняти аксіому завжди присутнього щастя, треба ступити на шлях глибшого знайомства з собою як людиною. Будемо вчитися бути щасливими, який би час не був — війни чи миру. Бо ми того варті.

Як же усвідомити, що щастя є і в мене на цю мить? У цьому допоможе техніка вдячності. Подумайте і проговоріть собі, запишіть, за що ви вдячні — що доброго трапилося у цьому дні, за останній тиждень, за час війни, що ви набули, що вдалося зберегти? Прикладіть руку до серця і подумки подякуйте тим людям, які проявили Потугу Духу встати на захист України, тим, хто допомагає вам зовсім поруч, подякуйте Всесвіту за те, що ви можете підтримати ще когось, кому це життєво необхідно. Другий етап вдячності, після осмислення, вміння виражати її. Оберіть спосіб, який вам до душі.

Як показують дослідження, вдячність прямо пов’язана з відчуттям задоволення від життя та зі щастям.

Відчувати і виражати вдячність — це природньо і легко. Це та психологічна практика, яку можна застосовувати де завгодно, аби покращити свій емоційний стан, загальний стан особистісного добробуту. Відчування подяки покращує роботу імунної системи, сон, сприяє зростанню самооцінки, ви повніше починаєте усвідомлювати задоволеність від життя. У стані вдячності зменшується агресивність. 

Коли злість і ненависть до ворога переповнює вас і не дає вільно дихати, перефокусуйтеся на вдячність. За що ви можете подякувати прямо зараз? Є такий жарт: дякую Богу, що я не москаль.

Вміння бути вдячними дуже важливе для нас. Користь від вдячності обопільна.

Вдячність відчиняє двері до усвідомлення та прийняття щедрості життя на добро для вас. Це про дозвіл собі приймати добро від інших і дарувати його іншим людям. 

Коли ваш емоційно-настроєвий фон прямує донизу, спробуйте фокусувати увагу на тому, за що ви можете подякувати собі, іншим, світу на цю мить.

Обирайте вдячність. Обирайте щастя.

«Сурма» допоможе обирати щастя. Більше про практику вдячності в наступному випуску. Надалі ми ділитимемося знаннями, практиками, техніками, інформацією про психологію людини. Прокачуватимемо мозок і серце — особистісну зрілість, емоційний інтелект, вчитимемося самоусвідомленню, самопідтримці та самоприйняттю. 

Будемо процвітати всередині — збудуємо процвітаючу Україну — місце для повноцінного щасливого життя.


Прокоментувати в Телеграм-каналі "Сурма. Україноцентризм."